” رعنا سازان جهان “

قصر روناش یا رعناش :  ( Gasr-o-Rovnas ) روناش نام باستانی و پنج هزار ساله ی؛ دژپل؛ یا دزفول یا دسفیل از شهرهای کنونی ایران است و نیز پلی که در زمان شاپور اول بر روی رودخانه دز بنا گردید و پل روناش یا رعناش نامگذاری شد. دژی به همین نام برای پاسداری از این پل بنا گردید که به آن قصر روناش یا رعنا میگفتند.

نام روناش تا سده دهم هجری همچنان بر سر زبانها بود تا اینکه در دوران شاه اسماعیل صفوی به؛ رعناش؛ بدل گردید. در حال حاضر نیز به برآمدگیهای ساحل غربی دز رعنا (بدون حرف ش) میگویند.

تصویر فوق بقایای کانال آب بر دورانتاش میباشد که رعنا نامیده میشود.

ابوعبدالله یاقوت بن عبداله حموی رومی بغدادی در کتاب معروف معجم البلدان پیرامون قصر روناش چنین
نوشته است:

“روناش شهرستانی از خوزستان است و جایی است که امروز دزپول گفته میشود ( Rovnas روناش) این نام تا اوایل قرن دهم ه.ق رواج داشته است تا اینکه سرانجام در سال۹۱۴ه.ق در دوره صفویه و در زمان شاه اسماعیل اول دگرگونی یافته و رعناش (Ranas)گردیدهاست. در حال حاضر نیز برآمدگیهای ساحل غربی دز را رعنا  (Rana) میگویند که (ش) آخر آن حذف شدهاست.

1396تاسس شرکت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم اس.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

13975 شعبه دیگر در سراسر کشور

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه است.

1398زمینه فعالیت را گسترش دهید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

1399یک شرکت جهانی شوید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

0115468978 هم اکنون با ما تماس بگیرید ، به صورت 24/7 پاسخگو هستیم.

تماس با ما